T_LABEL_SUBPAGE_BANNER
Wróć do zasobów
Biuro Powołań II Kategorie: Instytucje
Data aktualizacji: 17-06-2025 Data dodania: 06-07-2023
Niem. Arbeit-Einsatz II. Wydział administracji getta założony w grudniu 1940 r. pierwotnie w celu dostarczania władzom kontyngentu robotników do pracy przy budowie Reichsautobahn (autostrady) na trasie Frankfurt n. Odrą–Poznań, następnie objął dotychczasowy Referat Robót Publicznych oraz kontrolę nad odpowiednim skierowywaniem [!] robotników do produkcji w resortach, a później i Wydział Zasiłków (zlikwidowany we wrześniu 1942 r.).

W dalszym ciągu swojej działalności przejął Arbeits-Einsatz funkcję przydzielania pracy fizycznej w resortach obejmując swymi kompetencjami wszystkich robotników oraz nieetatowych funkcjonariuszy Wydziałów. 8 kwietnia 1942 r. wprowadził Arbeits-Einsatz, z polecenia Gettoverwaltung, kontrolę nad pracą każdej jednostki w getcie, z wyjątkiem etatowych urzędników podlegających Wydziałowi Personalnemu (vide). W ciągu 1942 r. przeprowadził Arbeits-Einsatz kilkakrotnie akcję skierowywania do produkcji w resortach większych rzesz zwolnionych z dotychczasowych stanowisk urzędników oraz funkcjonariuszy placówek tzw. aprowizacyjnych. W tymże roku wobec zmiany koniunktury pracy, w związku z rozwojem resortów oraz zatrudnieniem prawie całej ludności getta w tychże, co równało się całkowitej likwidacji bezrobocia, działalność Wydziału nabiera znaczenia w codziennym życiu getta. Działalność Arbeits-Einsatzu podlegała stałej kontroli Arbeitsamtu-Litzmannstadt, a od kwietnia 1942 r. Gettoverwaltung.

Na czele Wydziału stał od pierwszej chwili Bernard Fuchs, następnie dyrektorium: B. Fuchs, F.R. Andres i Azriel Uryson, przy czym upoważnionymi do przydzielania placówek pracy byli od kwietnia 1942 r. Kiwa Siennicki i M. Grosfeld jako jego zastępca. W marcu 1943 r. z polecenia władz (Gettoverwaltung) został Arbeits-Einsatz zlikwidowany, stając się integralną częścią Urzędu Pracy (vide). Biura Wydziału mieściły się przez krótki czas przy ul. Lutomierskiej 11, a następnie przy ul. Lutomierskiej 13.
Józef Urysonn