Lokal stowarzyszenia przy ul. Łagiewnickiej 22 zamknięto, ale działalność Bnej Chorew nie ustała. W każdy piątek w mieszkaniu innego członka organizowano tzw. mesibes5, urządzano tisze6, a dziecięcy chór wykonywał zmires7. Członkowie rady pedagogicznej wygłaszali okolicznościowe wykłady. 28 marca 1944 r., w piątą rocznicę powstania Benej Chorew, odbyła się uroczysta akademia, w której wzięli udział wszyscy aktywni działacze stowarzyszenia.
Przypisy
2. Samson Rafael Hirsz (1808–1888) – ur. w Hamburgu, pełnił funkcję rabina w Oldenburgu, Emden, na Morawach i we Frankfurcie nad Menem. Myśliciel i filozof, twórca nowoczesnej szkoły ortodoksyjnego judaizmu, zwolennik integracji Żydów z nowoczesnym światem, jednak ze ścisłym przestrzeganiem wszystkich aspektów religii przodków. Swoje poglądy zawarł w wydanej w Niemczech w 1854 r. broszurze Die Religion im Bunde mit dem Fortschritt (Religia zjednoczona z postępem).
3. Kadisz (jid. kadesz) – jedna z najważniejszych i najczęściej odmawianych modlitw w liturgii żydowskiej; wyraża wiarę w jedynego Boga i poddanie się jego woli.
4. Minjan (jid. minjen) – zgromadzenie złożone z dziesięciu dorosłych mężczyzn, niezbędne do odprawienia modłów w synagodze oraz niektórych ceremonii religijnych.
5. Mesibe (hebr. mesiba) – uczta, przyjęcie, tu szabatowa kolacja.
6. Tisz (jid. dosł. stół) – określenie wywodzące się z tradycji chasydzkiej, oznaczające wspólny posiłek, któremu towarzyszą pouczające rozmowy, pogadanki, wykłady.
7. Zmires (hebr. zmirot) – pieśni biesiadne śpiewane w szabat.